Yerli Arama Motoru Yaani Geliyor - Etiket Haber

Yerli Arama Motoru Yaani Geliyor

225 defa okundu , kategorisinde, 25 Eki 2017 - 15:25 tarihinde yayınlandı
Yerli Arama Motoru Yaani Geliyor

Turkcell’in geliştirdiği Yaani arama motoru tanıtım etkinliğinde Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu kullanıcılara bilgi verdi.

Turkcell geliştirdiği yerli arama motoru olan “Yaani”yi kullanıma sunarak Türkiye’yi de artık kendine ait bir arama motoru sahibi yapacak.
Turkcell’in düzenlediği yerli arama motoru Yaani’nin tanıtım etkinliklerinde konuşma yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu “Türkiye kendi arama motoruna sahip olmakla dünyada bulunan sayılı ülkeler arasında yer alacak.” ifadelerini kullandı.

Dünyada güçlerin kaynaklarının değiştiğine vurgu yapan Terzioğlu yaptığı açıklamalarda verileri elde tutmanın çok önemli olduğunu ve ülke olarak yepyeni bir dönem içerisine söz sahibi olarak girildiğini vurguladı.

Elde olan verilerin işlenmeleri gerektiğini belirten Terzioğlu “Şimdiye kadar yaptığımız ve geliştirdiğimiz servisler sadece Türkiye içerisinde değil dünyada milyonlarca kişi tarafından benimseniyor. Şu an geliştirdiğimiz ve tanıtımını yaptığımız Yaani arama motoru ile Türkiye dünya çapında büyük bir alan kazanacak. Bu arama motoru sadece Turkcell’in değil Türkiye’nin arama motoru olarak adlandırılacak. Biz buna destek verirsek daha da gelişecek.” sözlerini kullandı.

Arama motorunun ismi hakkında da açıklamalar yapan, kolay söylenilebilir, akılda kalıcı bir isim bulmak için uğraştıktan sonra “Yaani” adını verdiklerini belirten Terzioğlu “bizim isteğimiz Ortadoğu ve Rusya pazarında da sıkça kullanılabilecek bir kelime bulmaktı. Hem Türkçe olsun istedik hem de bu kriterlere uysun istedik. O yüzden “Yaani” kelimesini seçtik.

Öte yandan Yaani’nin kullanımı hakkında etkinliğe katılanlara bilgiler veren Terzioğlu, geliştirdikleri arama motorunun büyümesi için en büyük etkenin akıllı telefon entegresi olduğunu belirterek, Yaani üzerinden yapılan aramaların internet kotasına etki etmediğini belirtti. Geliştirilmesi planlanan T serisi akıllı telefonlarında Yaani arama motoru ile birlikte gelmesi planlanıyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz