Yeni kimliklerde isim ve soy isim değişikliği serbest - Etiket Haber

Yeni kimliklerde isim ve soy isim değişikliği serbest

140 defa okundu kategorisinde, 06 Kas 2017 - 22:38 tarihinde yayınlandı
Yeni kimliklerde isim ve soy isim değişikliği serbest

Yeni kimlikler hakkında bilgiler veren AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, isim ve soy isimlerinde yanlışlık olan yada imla hatası bulunan vatandaşların bir kereye mahsus olmak sureti ile bunu değiştirebileceklerini söyledi.

Yeni kimlikler için yeni düzenlemelerden biri daha vatandaşlarla paylaşıldı. AK Parti adına açıklamada bulunan Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, TBMM tarafından kabul gören Nüfus Hizmetleri Kanunu hakkında bilgiler verdi.

Son olarak TBMM’de hakkında onay kararı çıkan Nüfus Hizmetleri Kanunu çerçevesinde yeni çıkacak olan kimliklerde bazı değişiklikler gerçekleşti. Vatandaşa birçok alanda hizmet verdiklerini belirten AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, yeni çıkacak olan kanun doğrultusunda isim ve soy isimlerinde imla hatası olanlar bunda değişiklik hakkını elde edecek.

YENİ KİMLİKLERDE DEĞİŞİKLİKLER

Yapılacak olan değişiklikler sonrasında sosyal yaşam süresince bir.ok kolaylığı da beraberinde getirecek olan yeni kimlikler hakkında konuşan Şahin, “Yeni çıkacak olan kanun ile birlikte isim ve soy isimlerinde hataları olan vatandaşlarımız imla hataları gözetmeksizin belli kurallar çerçevesinde değişiklik yapma hakkına sahip olacaklar. Bu olay sadece bir kereye mahsus olmak üzere il ve ilçelerdeki nüfus müdürlüklerine yapılacak olan başvurular neticesinde düzeltme şansını elde edebilecekler. 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3. maddesi uyarınca aykırı soy isimleri yanında yazım ve imla hatası bulunan ve bunda problem yaşayan herkes ellerinde mahkeme kararı bulunmadan il ve ilçe kurulu tarafından gerekli olan imkanlar sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Düzenleme ile birlikte gelecek olan yenilikler hakkında da bilgi veren Şahin, kanunun yanı sıra teknolojik yeni gelişmelerden de bahsetti. Velayet ve vesayete ilişkin tüm bilgilerin nüfus kütüklerinde görevli personel tarafından elektronik ortamda saklanmasına olanak tanınacak.

Etiketler:
Haber Editörü : Tüm Yazıları
Murat Gürel
İstanbul'da doğdum. Kodlama, spor ve teknoloji konularına ilgi duyuyorum. Yenilikleri keşfederek, yeni bilgiler öğrenmek vazgeçilmezlerim arasında bulunuyor. Ayrıca kitap okumayı ve gündemi takip etmeyi seviyorum.
Yorum Yaz