Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden inanılmaz gelir - Etiket Haber

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden inanılmaz gelir

45 defa okundu kategorisinde, 20 Tem 2018 - 21:29 tarihinde yayınlandı
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden inanılmaz gelir

Açıldığı tarihten bu yana 2 yıllık kazancı ile dudak uçuklatan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün geliri 5,4 milyar liraya yaklaştı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün iki yıllık kazancı belli oldu. Açıldığı günden bu yana yaklaşık 2 senelik bir zaman geçen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden şu ana kadar 5,4 milyar lira değerinde bir kazanç sağlandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 22 Haziran tarihinde Ataşehir mitinginde yağılan açıklamada 26 Ağustos 2016 tarihinde hizmete giren Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden şu ana kadar yaklaşık 69 milyon aracın geçtiği ifade edildi. Bu rakamlar sonrasında yapılan hesaplamalar ile ülkemize büyün bir avantaj getiren ve geçtiği güzergah ile stratejik bir anlama sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açıldığı tarihten bu yana inanılmaz bir gelir getirdiği belirtildi.

En Yüksek Ücret 102 Lira

59 metre genişliğinde olan ve dünyanın en geniş asma köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 2016 yılının Ağustos ayından bu yana yaklaşık olarak 5 milyar lira değerinde bir kazanç sağladı. Köprü üzerinden geçiş yapan araçlardan 6 kategoride ücret talep ediliyor. Bu geçişlerde en düşük ücret 9,15 lira en yüksek ücret ise 102 lira olarak biliniyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü gelirinin yanı sıra İstanbul trafiğini de büyük bir ölçüde rahatlattı. Son verilere göre 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanan araç sayısında ise yüzde 12’lik bir azalma gerçekleşti. Ağır tonajlı araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanması ile toplam araç sayısında azalma olduğu da dikkatlerden kaçmadı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Esma Özüberk
Yorum Yaz