Yatırımcılardan 3 yıldız otellere büyük ilgi - Etiket Haber

Yatırımcılardan 3 yıldız otellere büyük ilgi

164 defa okundu kategorisinde, 09 Kas 2017 - 00:12 tarihinde yayınlandı
Yatırımcılardan 3 yıldız otellere büyük ilgi

Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen “Yatırım Teşvik Belgeleri” sonrasında harekete geçen yatırımcılar 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde 3 yıldızlı otellere rağbet gösterdiler.

Yatırımcıların bu yılın ilk 9 aylık döneminde tercih ettiği oteller belli oldu. 2017 yılının Ocak-Eylül ayı döneminde teşvik belgesi alan otellerin 3 yıldızlı projeleri tercih ederek yatırımlarını buraya kaydırdı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) kaynaklarına göre Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen “Yatırım Teşvik Belgeleri” sonrasında yatırımcıların yeni hedefleri netlik kazandı. Yılın ilk 9 ayında yapılan araştırmalara göre 3 yıldızlı oteller tercih listesinde ilk sırada yer aldı. 3 yıldızlı otel projeleri 60 adet ile zirvede yer alırken 42 adet alınan 4 yıldızlı oteller projeleri hemen ardından geldi. 5 yıldızlı oteller ise sadece 19’da kaldı.

Kapasiteler ön plana alındığında 8 bin 911 yatakla tercih edilen otelle 5 yıldızlı oldu. 3 yıldızlı otel projelerinin fazla olmasının en büyük nedenlerinden birisi de yatırımların Anadolu’ya gerçekleşmesi oldu. Butik otel yatırım sayısının da sadece 16’yı bulması ise sevindirici haber oldu.

YENİ YATIRIMLAR SONRASINDA İSTİHDAM OLANAĞI

2017 yılının Eylül ayı ortalamalarına göre ülkemiz genelindeki 10 ilde toplamda 15 yeni otel projesi büyük ilgi gördü. Toplamda 280,7 milyon lira harcanarak yeni yıl sonunda tamamlanacak olan yatırımlar sonrasında sektöre 887 yeni istihdam daha sağlanmış olacak.

Eylül ayında yatırım teşvik belgesi alan otellerde yatak sayısında 2016 yılının aynı ayına göre artış sağlandı. Geçen yılın Eylül ayına göre yatak kapasiteleri 4 bin 500’den 3 bin 600’e gerilerken proje sayısı 14’ten 15’e yükselirken, yatırım tutarı da 305 milyon liradan 280 milyon liraya kadar geriledi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Şeyda Genç
İstanbul'da doğdum, 26 yaşındayım. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve bu gezilerimde biriktirdiğim anılarımı kağıda dökmeyi çok severim.
Yorum Yaz