Yasalara Aykırı 796 Reklama Para Cezası Kesildi - Etiket Haber

Yasalara Aykırı 796 Reklama Para Cezası Kesildi

141 defa okundu kategorisinde, 26 Oca 2018 - 15:18 tarihinde yayınlandı
Yasalara Aykırı 796 Reklama Para Cezası Kesildi

2017 senesinde Reklam Kurulu tarafından yasalara aykırı olarak değerlendirilen 796 reklam adına ilgili kişi ve firmalara 11.7 milyon TL para cezası uygulandı.

Reklam Kurulu tarafından geçtiğimiz sene yasalara aykırı olarak belirlenen 796 reklam adına ilgili kişilere ve firmalara toplam da 11.7 milyon TL para cezası verildiği ifade edildi. İdari para cezalarının başında 2.7 milyon TL ile gıda sektörünün geldiği dile getirilirken, gıda sektörünü bu doğrultuda 2.6 milyon TL ile sağlık sektörünün ve 1.7 milyon TL ile iletişim hizmetleri sektörünün takip ettiği bildirildi.

Reklam Kurulu Aykırı Reklamlara Göz Açtırmadı

Tüketicilerin sağlık ve güvenliğiyle birlikte ekonomik çıkarların ticari reklamlar aracılığıyla zedelenmesinin önlenmesi açısından gereken tedbirleri uygulamak amacıyla çalışmalarına devam eden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu’nun geçtiğimiz sene içerisinde aldatıcı reklamlara göz açtırmadığı vurgulandı.

Alınan bilgiler doğrultusunda Reklam Kurulu’na gerçekleştirilen başvuruların son 10 senelik zaman dilimi içerisinde ciddi oranda arttığı ifade edildi. 2008 senesinde bin 541 başvurunun yapıldığı belirtilirken, 2017 senesinde söz konusu başvuru sayısının yüzde 225 seviyesinde artış göstererek 5 bin 20’ye ulaştığı aktarıldı.

Gıda Sektörü İlk Sırada

Başvuruların sektörel dağılımları göz önüne alındığında, şikayetler bazından başı gıda sektörünün çektiği vurgulanırken, gıda sektörüne ilişkin geçtiğimiz sene bin 913 başvuru yapıldığı bildirildi. Yine geçtiğimiz sene içerisinde kozmetik ve temizlik ürünleri konusunda 944 başvuru gerçekleştirildiği ifade edilirken, sağlık sektörünün başvurularının ise 812 olduğu belirtildi.

Bahsi geçen başvuruların yüzde 60’dan oluşan bölümünü kurum ve kuruluşların gerçekleştirdiği işaret edilirken, yüzde 34’den oluşan bölümünün ise tüketiciler tarafından yapıldığı ifade edildi. Kurulun 2017 senesinde ele aldığı toplam 3 bin 609 dosyadan 2 bin 714’ünü ayrıntılı ön inceleme aşaması kapsamında mevzuata aykırılığı bulunmadığı için incelemeye değer görülmediği dile getirildi.

Öte yandan kurula yapılan başvuruların yaklaşık olarak yüzde 80’inin internet sitesi ve sosyal medya platformlarında yayınlanan dijital medya reklamlarına yönelik olarak gerçekleştirildiği bildirildi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz