Yaş çay alımında lider Çaykur - Etiket Haber

Yaş çay alımında lider Çaykur

122 defa okundu kategorisinde, 29 Eki 2017 - 22:27 tarihinde yayınlandı
Yaş çay alımında lider Çaykur

Doğu Karadeniz’in can damarlarından birisi olan yaş çay alımında bu sezon lider olan Çaykur üreticiden aldığı 1 milyon ton ile zirvede yer aldı.

Çoğunlukla Doğu Karadeniz’de üretilen Türk çayında hareketlenme baş gösterdi. Yeni sezonda üreticiden yaklaşık olarak 1 milyon tonun üzerinde yaş çay tedarik eden Çaykur, özel sektöre ait olan fabrikalarda 250 bin ton kadar kuru çay üreterek beklemeye başladı.

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan yaptığı açıklamasında Doğu Karadeniz illerinde yaş çay alım sezonunun başlaması ile beraber üretiminde arttığını doğruladı. Bununla birlikte 20 Ekim tarihi itibarı ile sürgün alımların bu sene için tamamen sonlandırıldığını duyurdu.

Yaklaşık 200 binin üzerinde üreticiden çay aldıklarını belirten Mehmet Erdoğan, “Bu yıl 1 milyonun üzerinde çay hasadında bulunduk. Çaykur ile beraber özel sektörlere ait fabrikalar aldıkları yaş çay üzerinden 250 bin ton kuru çay üretiminde bulundu. Şimdilik bu rakam ülkemizin ihtiyacını karşılayacak gibi duruyor.” ifadelerini kullandı.

YAŞ ÇAYDA FİYAT 2,25 LİRAYA ÇIKTI

2016 yılında yaş çay üretiminin yüzde 30’luk kısmını özel sektörün aldığına dikkat çeken Erdoğan, “Çaykur ve özek sektör bu anlamda bir yarış içerisine girdiler. Tabi ki bu olay ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynuyor. Özel sektörün buna bu kadar ilgi göstermesi hoş bir rekabeti de beraberinde getiriyor. Çaykur bu sezon yaklaşık 500 bin alım yapınca özel sektör biraz gerilerde kaldı.” şeklinde konuştu.

Erdoğan açıklamasının devamında, “Özel sektör yaş çay alım fiyatlarını 2,06 liradan gerçekleştirdi. Ancak son alımlarda bu rakam Çaykur’un da devreye girmesi sonrasında 2,25 liraya kadar çıktı. İleri ki dönemlerde bu rakam daha da farklı bir hal alabilir.” ifadelerine yer verdi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Murat Gürel
İstanbul'da doğdum. Kodlama, spor ve teknoloji konularına ilgi duyuyorum. Yenilikleri keşfederek, yeni bilgiler öğrenmek vazgeçilmezlerim arasında bulunuyor. Ayrıca kitap okumayı ve gündemi takip etmeyi seviyorum.
Yorum Yaz