Vize krizinde ilk adım atıldı - Etiket Haber

Vize krizinde ilk adım atıldı

190 defa okundu , kategorisinde, 07 Kas 2017 - 16:59 tarihinde yayınlandı
Vize krizinde ilk adım atıldı

Amerika Birleşik Devletleri ile devam eden vize krizinde, ABD’den önemli bir adım atıldığı duyuruldu.

Amerika Birleşik Devletlerinin 8 Ekim’de tutuklanan FETÖ’cü elçilik çalışanını bahane göstermesiyle başlattığı vize krizinde, akşam saatlerine doğru büyük bir adım atıldı. Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği açıklama yaparak vize randevusunu sınırlı bir sayı üzerinden tüm temsilciliklerden almaya başladığını belirtti.

Atılan Adıma Türkiye’den Cevap

Büyükelçiliğin yaptığı açıklamada vize sorununda belirli bir kısıtlama belirtilmediğini fakat başvuru sayısının sınırlandırıldığını ifade etti. Amerika Birleşik Devletlerinin uyguladığı bu tutuma karşılık aynı şekilde cevap veren Türkiye ise ABD vatandaşlarının vizelerini askıya alma kararını duyurmuştu.

ABD’nin yaptığı bu son hamle neticesinde yine aynı karşılığı veren Türkiye için Türkiye Washington Büyükelçiliği açıklama yaparak “Türkiye, ABD vatandaşları için sınırlı sayıda vize başvurusu almaya başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan bugün Amerika Birleşik Devletlerine ziyaret gerçekleştirecek olan Başbakan Binali Yıldırım’ın programı netlik kazandı. Çarşamba günü Türkiye saati ile 18.30 sularında ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşeceği belirtilen Binali Yıldırım’ın 3 gün Amerika’da kalması bekleniyor.

İkili siyasi, askeri ilişkiler, terörle mücadele, ekonomik ilişkiler gibi sorunlar bazında vize sorununun çözümleri de bu ziyarette görüşülecek. Başbakanlık kaynaklarından elen bilgiler doğrultusunda 7-10 Kasım tarihleri arasında Başbakan Binali Yıldırım New York ve Washington’da temaslarda bulunacak.

Yeni Yönetimden Sonra İlk Ziyaret

Bahsi geçen ziyaretin ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni yönetimin göreve başlamasından sonra gerçekleşecek ilk ziyaret olacağı belirtildi. ABD ziyareti sırasında ise Başbakan Binali Yıldırım’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın eşlik etmesi bekleniyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz