Tedaviler artık robotik cerrahi ile yapılacak - Etiket Haber

Tedaviler artık robotik cerrahi ile yapılacak

156 defa okundu kategorisinde, 05 Ara 2017 - 22:32 tarihinde yayınlandı
Tedaviler artık robotik cerrahi ile yapılacak

Basın toplantısında konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Mahmut Ak, robotik cerrahi konusunda bilgiler aktardı.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Üniversitede bünyesinde bulunan toplam 5 hastanenin var olduğunu aktaran Ak, bir sene içerisinde yaklaşık olarak 2.5 milyon hastanın tedavi sürecinden geçtiğini belirtti.

Hastaların daha öncesinde çeşitli yerlere başvurduğunu, şifa bulamadığı için kendilerine son çare olarak geldiklerini anlatan Ak, hastane bünyesinde çalışan doktorların hastalara yetkinlikleri ile umut kapısı olduğunu ifade etti.

Yeni Cihazlar Alınıyor

Üniversitenin içerisinde bulunan imkanlar ve devletin sağladığı imkanlar kapsamında hastanedeki cihazların yenilenmesi ve yeni cihazların alınabilmesi için çalıştıklarını dile getiren Ak, bu yeni cihazlarla hem doktorların işini zevkle yapacaklarını hemde şifa bekleyen kişiler için etkili şekilde tedaviler uygulanacağını belirtti.

Yeni cihazlardan bir çok gencin yararlanacağına değinen Ak, gelen cihazlarla şimdiden dokuz ameliyat gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Robotik cerrahinin artmasıyla, Türkiye genelindeki sağlık hizmetleri sektörünün konforlu bir hale getirildiğini belirten Ak, robotik cerrahinin ülkemizde toplam 6 hastane tarafından etkin biçimde kullanıldığını dile getirdi.

Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı olan Prof. Dr Gökhan İpek ise KBB bölümünden kadın doğum bölümüne kadar robotik cerrahinin bir çok alanda kullanıldığını belirterek, hastaların bu teknolojiyle daha kısa süre içerisinde ayağa kalkabildiklerini belirtti.

Robotik cerrahi tedavisinin süreleri düşürmesinden ve ekonomik açıdan daha iyi olmasından bahseden İpek, tedavilerin hastaya minimum zarar koşuluyla başarılı bir şekilde yapıldığını söyleyerek, hastaların ameliyat sonrasında kısa bir sürede taburcu olabileceklerinede dikkatleri çekti.

Robotik Cerrahi İle Süreler Daha Kısa

Robotik cerrahiyle ameliyat olan hastalardan Harun Sifil ise yaptığı açıklamada yemek borusu sebebiyle yutma güçlüğünden yakındığını ve yaklaşık olarak 15 gün kadar önce bu yöntem ile ameliyatının gerçekleştiğini aktardı. Ameliyat olduğu gün içerisinde ayağa kalkabildiğini dile getiren Sifil, ameliyat sonrası bütün işlerini kendi başına yapabildiğini dile getirdi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Şeyda Genç
İstanbul'da doğdum, 26 yaşındayım. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve bu gezilerimde biriktirdiğim anılarımı kağıda dökmeyi çok severim.
Yorum Yaz