Sigortasız Çalışanlar İçin Hizmet Tespit Davası - Etiket Haber

Sigortasız Çalışanlar İçin Hizmet Tespit Davası

237 defa okundu , kategorisinde, 25 Eki 2017 - 16:28 tarihinde yayınlandı
Sigortasız Çalışanlar İçin Hizmet Tespit Davası

TÜİK verileri doğrultusunda sigortasız 10 milyon işçi çalıştırıldığı tespit edilirken, sigortasız çalışan veya primi yarım yatan kişiler hizmet tespit davası açabilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK’in son yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda Türkiye nüfusu çalışanlarının yüzde 35.2’si sigortasız kayıt dışı çalıştırılıyor. 10 milyon kişinin sigortasız çalıştığı tespit edilerken, işçilerin sigortasız çalıştığı süre boyunca iş verenler SGK’ya giriş bildirgesi de vermiyor. Bu sebepten dolayı ya primler yatmıyor ya da primler eksik yatıyor. Asgari ücretin üzerinden prim yatıran iş verenler de bulunuyor.

SİGORTASIZLARA HİZMET TESPİT DAVASI YOLU

Yeni gelen bu yasa ile primleri eksik yatan veya yatmayan vatandaşlara hukuk yolu açıldı. Hizmet tespit davası açabilen vatandaşlar, bu durumu kanıtladıkları taktirde erken emeklilik şansı da bulabiliyorlar. Çalışan kişinin vefat etmesi durumunda hak sahibi kişiler de bu davayı açabiliyor.

SAĞLAM DELİL VE SAĞLAM KANIT YETERLİ

Elinde sağlam delil ve kanıt olan vatandaşların iş mahkemelerine giderek hizmet tespit davası açması ifade edilirken, bu dava için delil olarak kullanılacak kalemlerde belirtildi. SGK iş yeri dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, ticaret odası kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi, işyeri sicil dosyası bu kalemler arasına giriyor.

EMEKLİLİK TALEBİNDE BULUNABİLİRSİNİZ

Hizmet tespit davasını açan vatandaşlar kazandıkları halde SGK “hizmet tespit davası ile kazanmış olduğunuz günlerin primleri ödenmedi” şeklinde bir talep yayınlayarak talebinizi reddederse ise İş mahkemesine giderek emeklilik talebi için dava açabiliyorlar. Vatandaşlar ise primlerinin yatıp yatmadığını veya eksik yatırılıp yatırılmadığını görmek için e-devlet üzerinden bilgi alabiliyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz