Pet Şişeler Geri Dönüşümle Elyaf Oluyor! 35 Ülkeye İhraç Ediliyor - Etiket Haber

Pet Şişeler Geri Dönüşümle Elyaf Oluyor! 35 Ülkeye İhraç Ediliyor

128 defa okundu kategorisinde, 23 Oca 2018 - 15:30 tarihinde yayınlandı
Pet Şişeler Geri Dönüşümle Elyaf Oluyor! 35 Ülkeye İhraç Ediliyor

Gaziantep’te bulunan bir firma pet şişeleri geri dönüşümle elyaf ve iplik haline getirerek 35 ülkeye ihracat yapıyor.

Gaziantep’te kurulan bir firma Amerika Birleşik Devletleri’nden, Almanya’dan ve Belçika gibi ülkelerden aldıkları atık pet şişeleri, kırıp ayrıştırmasının ardından bazı kimyasal işlemlerden geçirip elyafa ve ipliğe dönüştürüyor.

Üretilen bu elyafları ve iplikleri toplam da 35 ülkeye ihraç eden firma, önümüzdeki sene içerisinde üretimini 6 bin ton seviyesine, ihracat rakamını ise 40 milyon dolar seviyesine yükseltmeyi amaçlıyor.

Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veren firma, çöplerden toplanılan atıkları, hastanelerde kullanılacak hijyenik eşyalara ve su emiciliği yüksek seviyede bulunan ürünlere dönüştürüyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gama Elyaf ve İplik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Zafer Kaplan, pet şişeleri dönüştürerek iplik elde eden öncü firmalardan biri konumunda bulunduklarını dile getirerek, 2016 senesinden bu yana üretim yaptıklarını belirtti.

Pet Şişeler Polyester Elyaf Haline Dönüştürülüyor

Kullanılan pet şişelerin büyük bir bölümünün yurt dışından getirildiğine değinen Kaplan, ülkemizde bulunan ve yurt dışında yer alan bazı markaların kullanması için imalat yaptıklarını işaret etti. Yurt dışından alınan pet şişeleri kendilerine ait tesislerde kırarak, yıkadıklarını söyleyen Kaplan, bahsi geçen şişelerin içine uygun olan kimyasalları katıp, polyester elyaf haline dönüştürdüklerini vurguladı.

Günlük bazda 50 ton üretim kapasitesine sahip olduklarını belirten Kaplan, pet şişelerin dönüştürülmesinden aylık bazda yaklaşık olarak bin 500 ton elyaf ürettiklerine dikkatleri çekti. Senelik olarak 15 milyon dolar civarında ihracatları olduğunu söyleyen Kaplan, Haziran ve Temmuz ayları içerisinde gerçekleştirilecek yatırımlar sayesinde üretimi 2 kat artıracaklarını sözlerine ekledi.

2018 Hedefi 25 Milyon Dolar İhracat

2018 senesi içerisinde hedeflerinin yaklaşık 25 milyon dolar ihracat olduğunu aktaran Kaplan, 2019 senesinin haziran ayından itibaren ise günlük bazdaki üretimlerini 200 ton seviyesine, aylık bazdaki üretimlerini ise 6 bin ton seviyesine çıkaracaklarını dile getirdi.

Öte yandan Türkiye’deki geri dönüşümün yetersiz kaldığını vurgulayan Kaplan, Avrupa’da yüzde 75 seviyesinde bulunan geri dönüşümün, ülkemizde yüzde 20’li oranlarda kaldığını belirtti.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz