Öksürük kronik hale dönüşebilir - Etiket Haber

Öksürük kronik hale dönüşebilir

163 defa okundu kategorisinde, 06 Kas 2017 - 00:47 tarihinde yayınlandı
Öksürük kronik hale dönüşebilir

Öksürük rahatsızlığı hakkında bilgiler veren Uzman Dr. Mustafa Torun yaptığı açıklamada vatandaşları uyararak, öksürük rahatsızlığı bulunanların doktor tedavisinden geçmelerini önerdi.

Halk arasında oldukça sık rastlanan fakat üstüne çok fazla düşülmeyen öksürüğün altında bazen ciddi hastalıklar olabiliyor. Uzmanlar konu hakkında öksürüğü bulunan kişileri uyarırken doktora görünmeleri gerektiğini belirtiyor.

Bir çok insanın sıklıkla karşılaştığı durum olarak bilinen öksürüğün hafife alınmaması konusunda uzmanlar açıklamalarda bulundu. Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Torun yaptığı açıklamada halk arasında çok fazla önem verilmeyip, üzerinde durulmayan öksürük şikayetlerinin altında ciddi bir hastalık yatabileceğini belirtti. Öksürük krizlerini hafife almamaları konusunda vatandaşları uyaran Mustafa Torun, bu tür rahatsızlıklarda hastaların doktora gitmeleri gerektiğini vurguladı.

Uzman Dr. Mustafa Torun öksürüğün refleks ile bronşları ve soluk borusunda ki yabancı maddeleri temizlediğini belirtirken, vücudun savunma refleksinin öksürük olduğunu ifade etti. Öksürük şikayeti olan hastaların 3 haftalık süreyi aşmasının sonra bu rahatsızlığın kronikleşebileceğini söyleyen Uzman Dr. Mustafa Torun öksürüğe doğru tanı ve teşhis konularak müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

Öksürüğün Başlıca Sebepleri

Öksürük altında yatan temel sebebin üst ve alt solunum yollarında bulunan enfeksiyonlardan kaynaklandığını belirten Uzman Dr. Mustafa Torun, enfeksiyon dışında nadirde olsa rastlanabilen ve öksürüğe sebep olabilen hastalıklarında yattığını söyledi. Grip vakalarının öksürük için bir numaralı etken olduğunu savunan Torun, 1 veya 2 hafta süren grip vakaları dışında, tüberküloz ve boğmaca gibi hastalıkların tedavi süreçlerinin daha uzun olduğunu belirtti.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yeşim Erdinç
İstanbul'da yaşıyorum. 3 yıldır Google News'e kayıtlı sitelerde haber editörlüğü yapıyorum.
Yorum Yaz