Obezite cerrahisi kilo veremeyenlere çözüm oluyor - Etiket Haber

Obezite cerrahisi kilo veremeyenlere çözüm oluyor

143 defa okundu kategorisinde, 05 Ara 2017 - 22:53 tarihinde yayınlandı
Obezite cerrahisi kilo veremeyenlere çözüm oluyor

Spor yaparak veya diyet uygulayarak kilo veremeyenler için Prof. Dr. Yusuf Yağmur bilgiler vererek obezite cerrahisinden bahsetti.

Medicalpark Gazianep Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünde görev yapan Prof. Dr. Yusuf Yağmur açıklamalarda bulunarak obezite hakkında bilgiler verdi. Obezite cerrahisindeki yenilikler ve gelişmelerden bahseden Yağmur, diyet ve spor yaptığı halde kilo veremeyen insanlar için bazı önerilerde bulundu.

Yağmur, içerisinde bulunduğumuz çağın en önemli sorunlarından biri olarak nitelendirdiği obeziteyi, hareketsiz yaşam tarzının ve sağlık yönünden yoksun gıdalar tüketilmesinin tehlikeli bir hale getirdiğini aktardı. Kilo problemi olan bazı insanların spor yaparak veya diyet yaparak dahi kilo veremediklerinin altını çizen Yağmur, bu konuda en zor durumun karar aşaması olduğundan bahsetti.

Bu tarz bir durumda devreye obezite tedavisinin girdiğini aktaran Yağmur, obezite ile başlayacak olan savaşın en zor yönünün kararlı olmak olduğuna değindi. Yağmur açıklamasında bir çok insanın fazla kiloları sebebiyle sıkıntılar yaşadığını ve bu durumun insanların yaşam kalitelerini düşürdüğünü anlatırak, böyle durumlarda ortaya çıkan obezite cerrahisinde en sık kullanılan yönteminde tüp mide ameliyatı olduğunu vurguladı.

Midenin Bir Bölümü Cerrahi Müdahale İle Alınıyor

Tüp mide ameliyatının midenin bir bölümünün alınması olduğunu belirten Yağmur, bu ameliyatı kapalı yöntem kullanılarak yapıldığından bahsetti. Tüp mide ameliyatı sayesinde midenin küçülmesinin sağlandığını ve bu şekilde de çabuk doyma hissine ulaşıldığını belirten Yağmur, obezite cerrahisindeki diğer yöntemin ise gastrik bypass tekniği olduğunu dile getirdi.

Gastrik bypass tekniğinde mide hacminin küçültülürken, bağırsakların bir bölümününde devre dışı bırakıldığına değinen Yağmur, ameliyat sırasında midenin büyük bir kısmının dikey bir biçimde kesilerek alındığını belirtti.

Alınan mideden geriye yaklaşık 150 miligram ila 200 miligram arasında bir bölümün kaldığını aktaran Yağmur, bu tedavilerde komplikasyonlar olarak, her tedavi sürecinde olduğu gibi kanamalar, organ yaralanmaları, emboli ya da anesteziye bağlı bulunan komplikasyonların oluşabildiğini kaydetti.

Verilen Kilolar Geri Alınmıyor

Her bir hastanın farklı ihtiyaçları olduğunu ve uygulanacak olan programın bu doğrultuda yapılması gerektiğini dile getiren Yağmur, yapılan cerrahi müdahalenin sonucunda da hastanın sık sık kontrol edilmesinin önemini vurguladı. Konu hakkında yapılan bazı araştırmalardan bahseden Yağmur, bu ameliyatları olan kişilerde yaklaşık olarak 5 sene boyunca verilen kiloların geri alınmadığını sözlerine ekledi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz