New York saldırganı Sayfullo Saipov Uber şoförü çıktı - Etiket Haber

New York saldırganı Sayfullo Saipov Uber şoförü çıktı

139 defa okundu kategorisinde, 01 Kas 2017 - 23:45 tarihinde yayınlandı
New York saldırganı Sayfullo Saipov Uber şoförü çıktı

ABD’nin New York eyaletinin Manhattan bölgesinde bisiklet yolundaki yayların üzerine kamyonla girerek 8 kişinin ölümüne sebep olan saldırganın Sayfullo Saipov adında Uber şoförü olduğu belirtildi.

ABD’nin New York eyaletinde yaşanan şok saldırının detayları ortaya çıkmaya başladı. Kalabalık bir cadde üzerinde bulunan bisiklet yolunda insanların üzerinde sürdüğü arabası ile 8 kişinin ölümüne sebep olan saldırganın Uber şoförü olduğu ortaya çıktı. Polis olaydan sonra saldırganın fotoğrafını sosyal medya üzerinden yayınladı.

New York’ta hafta başında yaşanan şok saldırı sonrasında detaylar gün yüzüne çıkarken bisiklet yoluna arabasıyla girerek 8 kişiyi öldüren caninin Uber şoförü olduğu belirlendi. Saldırıda ayrıca 11 kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

Yaklaşık 7 yıl önce Özbekistan’dan ABD’ye geldiği belirlenen 29 yaşındaki zanlı Sayfullo Saipov’un son fotoğrafı Amerikan polisi tarafından tüm birimlere dağıtılırken diğerleri de sosyal medyada hızla yayıldı. New York’un en kalabalık bölgelerinden biri olarak dikkat çeken Manhattan’da yaşanan şok saldırıda Saipov’un aracını bisiklet yolundaki insanların üzerine sürmeden önce Allahu Ekber’ diyerek tekbir getirdiği ifade edildi.

SALDIRGAN EVLİ VE 3 ÇOCUK BABASI

Ohio’da ticari kamyon şöförlüğü yaptığı tespit edilen zanlının ayrıca Uber şoförü de olduğu belirlendi. Bir Uber yetkilisi tarafından yapılan açıklamada zanlının daha öncesinde yapılan kontrollerde güvenlik geçmişinin temiz olduğu ifade edilirken FBI ise bu konunun detayları için bilgi toplamaya başladı.

Kamyonunu yayaların üzerine sürerek 8 kişinin ölümüne ve 11 kişinin yaralanmasına neden olan zanlının 2010 yılında yasal yollar çerçevesinde ABD’ye giriş yaparak 7 yıl boyunca burada kaldığı belirlendi.

Evli ve 3 çocuk babası olan saldırganın ABD’ye yerleştikten hemen sonra ise internet üzerinden katıldığı programlar ile bir saldırgana dönüştüğü ifade edildi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Murat Gürel
İstanbul'da doğdum. Kodlama, spor ve teknoloji konularına ilgi duyuyorum. Yenilikleri keşfederek, yeni bilgiler öğrenmek vazgeçilmezlerim arasında bulunuyor. Ayrıca kitap okumayı ve gündemi takip etmeyi seviyorum.
Yorum Yaz