Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan yeni sistem açıklaması - Etiket Haber

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan yeni sistem açıklaması

169 defa okundu kategorisinde, 05 Kas 2017 - 19:44 tarihinde yayınlandı
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan yeni sistem açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG yerine gelecek yeni sistem olan Mahalli Yerleştirme Sistemi’nin ayrıntılarını anlatarak açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG’un yerine gelecek sistemi ayrıntıları ile anlattı. Toplam da 1 Milyon 200 bin öğrenciyi kapsayacağı belirtilen TEOG’un yerine gelecek yeni sistem hakkında bilgiler veren Yılmaz, öğrencilerin yüzde 90’lık bir bölümünün evlerine yakın olan okullara gönderileceğini, yüzde 10’luk bölümünün ise Haziran ayında yapılması planlanan sınav ile liselere yerleştirileceğini belirttii.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistemin tamamladığını belirterek, sınava girişlerin öğrencilerin isteklerine bağlı olduğunu belirtti. Sınav mecburiyetinin ortadan tamamen kalktığını vurgulayan Yılmaz, okul dışı kaynaklara öğrencilerin yönlendirilmesi şeklinde oluşan algıyı yok etmek için yeni bir sistem ihtiyacı doğduğunu belirtti.

Öğrencilerin Kaygısı Bitiyor

Özel okullarının puanlarını cömert bir şekilde verdiği algısının olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı, evi yakın olan öğrenciye imtiyaz tanınacak diye bir şeyin olmadığını dile getirdi. Sınavın 8. sınıfta olduğu halde 6. sınıfta ki çocukları dahi kaygılandırdığı üzerinde duran İsmet Yılmaz, bu stresi artık tamamen ortadan kaldırdıklarını açıkladı.

Mahalli Yerleştirme Sistemi Geliyor

Yeni gelecek olan eğitim sisteminin adının Mahalli Yerleştirme Sistemi olduğunu belirten Yılmaz, öğrencilerin artık evine en yakın olan okullara yerleştirileceğini ve tercih döneminde öğrencilerin karşısına çıkan 5 tercihten birini seçmeleri gerektiğini söyledi.

Yeni sistem ile liselere yerleştirilecek şu anda toplam 1 Milyon 200 bin öğrenci olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çocuklarını ortaokula kaydettiren velilerin artık hangi liseye de gireceklerini bildiğini ifade etti. Yeni uygulayacakları sistem ile akademik çeşitliliğin sağlanmasını hedeflediklerini ve okulların bu şekilde başarı seviyelerinin yükseleceğini vurguladı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz