reklam
reklam
REKLAM

Mardin’de 20 senelik kan davası bitti

162 defa okundu kategorisinde, 29 Eki 2017 - 23:02 tarihinde yayınlandı
Mardin’de 20 senelik kan davası bitti

Mardin Ömerli ilçesinde 20 senedir süren kan davasının bitmesi sonucu, 5 Bin kişinin katılımıyla gerçekleşen bir yemek verildi.

Mardin’e bağlı Ömerli ilçesinde 20 sene önce başlayan ve iki aileden de 5 kişinin ölümüne neden olan kan davası, toplamda 5 Bine yakın kişinin katılımıyla gerçekleştirilen yemekle son buldu.

20 sene önce 5 kişinin öldürülmesi sebebiyle Kaya ve Altuğ aileleri arasında başlamış olan kan davası, ailelerin arasına uzun zamandır barış heyetleri ve kanaat önderleri girse de bir türlü sonlanmamıştı. 20 senedir verilen barıştırma çabaları sonunda başarılı oldu. Barış komitesinin kanaat önderleri arasında yer alan Abdulkadir Sincar, Cemal Sincar, Sabahattin Evrensel, Mehmet Fidan ve Necmi Öncel aileleri sonunda ikna ederek kan davasını bitirdi.

Kaya ve Altuğ aileleri bu mutlu olay sonunda bir araya gelerek barıştı. Barış için verilen yemeğe ise 5 Bine yakın insan katılıp tanıklık etti. 70 kuzunun kesildiği barış yemeğine ilçe Kaymakamı Erol Korkmaz, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Bülent Çetinsoy’da eşlik etti.

SIKINTILI BİR COĞRAFYA

Yemeğe katılan Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar yaptığı açıklamada “İki ailenin barışması için bir arada bulunuyoruz. Aralarında ki husumetin bitmiş olmasına çok sevindik. Bölgemizde her ne kadar son zamanlarda kan davalarında azalma başlamış olsa da bölgenin kangreni olan kan davalarının tamamen bitirilmesi için ilk adımı atmış olan Kaya ve Altuğ ailelerine çok teşekkür ederim. Sıkıntılı bir coğrafya üzerinde yaşamamızdan dolayı birbirimizle husumete girme gibi bir lüksümüz bulunmuyor. Birlik ve beraberlik üzerine adımlar atacağımız her çalışma, gelecekte ki nesillerimiz için çok faydalı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz