Karadeniz'e dökülen fındık 3 milyon lira - Etiket Haber

Karadeniz’e dökülen fındık 3 milyon lira

26 defa okundu kategorisinde, 09 Ağu 2018 - 14:00 tarihinde yayınlandı
Karadeniz’e dökülen fındık 3 milyon lira

Ordu’da dün yaşanan sel felaketinde Karadeniz’e aşırı yağışlar ile birlikte dökülen fındığın piyasa değerinin 3 milyon lira olduğu belirtildi.

Ordu’da dün meydana gelen sel felaketinin boyutları gün ağarınca ortaya çıktı. Gelen selle birlikte Karadeniz’e dökülen fındığın piyasa değerinin yaklaşık olarak 3 milyon lira olduğu belirtilirken Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada doğal afetten etkilenen çiftçilerin kredi borçlarının erteleneceği ifade edildi.

Karadeniz’de son yılların en büyük sel felaketlerinden birisi yaşanırken Ordu’da başta Ünye olmak üzere Fatsa ve Perşembe’de olağanüstü hal ilan edildi. Can kaybının yaşanmadığı sel felaketinde yaklaşık 500 kadar vatandaşın bundan etkilenerek büyük maddi kayıp yaşadıkları belirlendi. Selde 70’e yakın konut ve 300’e yakın iş yeri ciddi bir şekilde hasar gördüğü ifade edildi.

Fındığın Bedeli 3 Milyon Lira

Yaşanan sel felaketi sonrasında Karadeniz’de ortaya çıkan görüntü maddi kaybın ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gösterdi. Hasat döneminde olan fındık işçilerinin emekleri adeta sele kapıldı. Tonlarca fındığın sel suları ve aşırı yağışlar ile birlikte Karadeniz’e döküldüğü belirlendi. Ordu Ticaret Odası’ndan alınan son verilere göre yaşanan sel felaketinde 250 ton kadar fındığın zarar gördüğü ve çiftçinin oldukça zor durumda olduğu belirtildi.

Selde zarar gören fındığın piyasa değerinin ise yaklaşık 3 milyon lira olduğu ve 55 kadar fındık işçisinin de sel etkilendiği belirlendi. Son olarak fındık fiyatlarını da değinen Ordu Ticaret Odası, sel felaketi olan bölgede TMO’nun hemen devreye gireceğini söyledi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz