HIV/AIDS Virüsü Hakkında Toplum Bilgisiz - Etiket Haber

HIV/AIDS Virüsü Hakkında Toplum Bilgisiz

221 defa okundu kategorisinde, 25 Eki 2017 - 16:44 tarihinde yayınlandı
HIV/AIDS Virüsü Hakkında Toplum Bilgisiz

HATAM ve Gliad Sciences’in HIV/AIDS virüsü hakkında düzenlediği dünyanın en büyük farkındalık araştırması sonuçları yayınlandı.

Başkent Üniversitesi’nde bulunan Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi HATAM, Gilead Sciences’in destekleri ile gerçekleştirmiş olduğu büyük araştırmanın şok eden sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Araştırmayı yürüten Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Simten Malhan, araştırma sonucunu Prof. Dr. Serhat Ünal ile birlikte duyurdu. Dünyada şimdiye kadar yapılmış olan en büyük HIV/AIDS araştırmasında toplumun neredeyse yüzde 73.3’ünün bu hastalık konusunda bilgi sahibi olmadığını belirten araştırmacılar, bu durumun önüne ancak eğitim ile geçilebileceğinin vurgusunu yaptı.

Prof. Dr. Serhat Ünal yaptığı açıklamada “Giderek yaygınlaşan ve toplumun en büyük düşmanı halini alan HIV/AIDS virüsü hakkında çoğu insan bilinçli değil. Manevi yükünün yanı sıra bu hastalığın maddi yükleri de çok ağır. Bu sebepten dolayı bu bilinçsizliğin önüne geçmek ancak eğitim ile olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri doğrultusunda bu hastalığa sahip dünyada 36.7 milyon insan bulunuyor ve bu hastaların 1.8 milyonu yeni hastalardan oluşuyor. 2016 senesinde ise HIV/AIDS virüsü yüzünden 1 milyon insan hayatını kaybetmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK FARKINDALIK ARAŞTIRMASI

Sonuçların açıklanmasından sonra bu araştırmanın dünya üzerinde yapılmış en büyük farkındalık araştırması olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Malhan ise 18 yaş ve üstü bireylere HIV/AIDS virüsü hakkında sorular sorduklarını, fakat istedikleri yanıtları alamadıklarını belirtti. Amaçlarının çok daha geniş kapsamlı bir araştırma ile HIV/AIDS virüsü hakkında toplumun bilgisinin ölçülmesi olduğunu vurgulayan Malhan “Toplumun bu konuda çok bilgisiz olduğunu saptadık.” dedi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz