Elazığlılar Buzluk Mağarası'nda serinliyor - Etiket Haber

Elazığlılar Buzluk Mağarası’nda serinliyor

15 defa okundu kategorisinde, 03 Ağu 2018 - 12:21 tarihinde yayınlandı
Elazığlılar Buzluk Mağarası’nda serinliyor

Elazığ’da hava sıcaklıklarının 40 dereceye kadar yükselmesi sonrasında vatandaşlar az da olsa buz gibi Buzluk Mağarası’nda serinlemeye çalışıyor

Elazığ’da son sıcaklar vatandaşları iyice bunalttı. Sıcaktan gem vuran vatandaşlardan bazıları ise soluğu buz gibi mağaralarda aldı. Doğal klima ortamının bulunduğu mağaralar Elazığ’da yoğun ilgi görmeye her geçen gün devam ediyor.

Tarihi Harput Mahallesi içerisinde yer alan ve il merkezine yaklaşık olarak 11 km. uzaklıkta yer alan Buzluk Mağarası vatandaşların akınına uğradı. Elazığ’da son olarak hava sıcaklıklarının 40 derecelere kadar gelmesi vatandaşları bunaltırken eksi 10 derecelere kadar düşen mağara sıcaklıklarına yoğun bir ilgi geldi. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda olan Buzluk Mağarası son günlerde tarihinin en yoğun günlerinden birini yaşarken mağara girişinden gelen buz gibi hava vatandaşların serinlemesine neden oluyor.

Mağara İlgi Odağı

Yaz aylarında mevsiminde getirdiği bunaltıcı hava sıcaklıklarından az da olsa kurtulmak isteyen vatandaşlar adeta Buzluk Mağarası’na akın ediyor. Mağaranın oldukça güzel ve serin olduğunu ifade eden Fethi Akyürek, “İçerisi gerçekten de çok serin ve güzel. 71 yaşındayım ama böyle bir yer hayatımda ilk defa görüyorum. Dışarıda bunaltıcı bir hava varken içerisi gerçekten de çok etkileyici. Keşke daha da mağaranın derinliklerine inebilsek ama bu mümkün olmuyor. Gidebileceğim mesafe en fazla 15 metre. Burayı düzenlemeleri gerekiyor. Burası Elazığ’ın en güzel yeri.” dedi.

Mağaranın oldukça serin olduğunu belirten Remzi Çakmak ise “Burası buz gibi ve serin. Oldukça güzel bir hava var. Serinlemek için burası oldukça ideal bir yer. Biraz bakım yapılması gerekiyor. Ben daha önce böyle bir şey hiç görmedim. Yetkililerden ilgi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Furkan Alacahan
Sivaslıyım ve 24 yaşındayım. Yeni çıkan oyunları oynamak ve maç izlemek en büyük hobilerim arasında. Mesleğim öğretmenlik ve Galatasaraylıyım! :)
Yorum Yaz