Dünyanın en borçlu ülkesi ABD - Etiket Haber

Dünyanın en borçlu ülkesi ABD

180 defa okundu kategorisinde, 08 Kas 2017 - 21:57 tarihinde yayınlandı
Dünyanın en borçlu ülkesi ABD

Uluslararası Para Fonu (IMF) analizine göre dünyanın en borçlu ülkesi ABD oldu. Ülkemizin toplam borcu ise 230 milyar dolar olarak açıklandı.

Dünyanın en çok borçlu olan ülkesi gelen son istatistiklere göre netlik kazandı. Dünya üzerinde bulunan hükümetlerin toplam borç miktarı 64 triyon dolar seviyelerine yaklaşırken ABD en çok borcu olan ülkelerden sadece birisi oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan araştırmalarda dünyanın en çok borcu olan ülkeler sıralaması belli oldu. Hükümetlerin toplam borç miktarları 64 triyon dolar civarlarında seyrederken 20 trilyon dolar borcu olan ABD ilk sırada yer aldı. ABD’i sırası ile Japonya ve Çin takip ederken ülkemizin toplam borcunun ise 230 milyar dolar seviyelerinde olduğu gözlemlendi.

IMF Küresel Hükümet Borçları Ligi’nin ilk sırasında yer alan ABD’yi 11 trilyon dolar borcu olan Asya ülkelerinden Japonya takip etti. Üçüncü sırada gelen Çin hükümetinin toplam borcu ise 5 trilyon civarında gerçekleşti. Japonya ile beraber Çin’in borcunun bu kadar yüksek civarlarda olmasının nedenlerinden biri olarak yerel para birimi olarak kendi vatandaşlarına olan borçları gösterildi. Diğer sıralamada ise İtalya ve Fransa’da ilk 5 içinde yer alan ülkeler oldu.

TÜRKİYE’NİN DIŞ BORCU 230 MİLYAR DOLAR

Ancak medyada çıkan son haberlere göre 2017’nin ilk ayından itibaren milli gelir düzeyinde en fazla borcu olan ülkenin Japonya olduğu belirlendi. Japonya’yı sırası ile Yunanistan, Lübnan, İtalya ve Portekiz takip ediyor.

Hazine Müsteşarlığı verileri ışığında ülkemizin Eylül ayı analizine göre toplam borç miktarı 230 milyar dolar olarak açıklanırken bu rakamın küresel anlamdaki borçlara oranı ise yüzde 0,4 seviyelerine denk geliyor.

Etiketler:
Haber Editörü : Tüm Yazıları
Halim Kaan Zeytun
20 yaşında veterinerlik öğrencisiyim. Patili dostlarımızı çok severim. Kitap okumak ve yazı yazmak en büyük tutkularım arasında.
Yorum Yaz