reklam
reklam
REKLAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “YKS sınavında öğrenciler mağdur edilmeyecek”

119 defa okundu kategorisinde, 26 Eki 2017 - 23:01 tarihinde yayınlandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “YKS sınavında öğrenciler mağdur edilmeyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önceden yapılan açıklamada önümüzdeki yıldan itibaren gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda öğrencilerin mağdur edilmemesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda önümüzdeki yıl olan 2018 senesinden itibaren uygulamaya konulacak olan yeni üniversite giriş sistemi ile ilgili son bilgiler de geldi. Bu bağlamda gençlerin eğitimde önleri sonuna kadar açılırken mağduriyetler de giderilmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin eğitim sorunlarını ele alarak üniversite sistemine yeni model getirmesinden sonra yaşanacak olan mağduriyetlerinde en az seviyeye indirileceğini müjdeledi. 2018 yılından itibaren ilk kez yürürlüğe girecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı konusunda açıklamalarda bulunan Erdoğan son olarak YÖK ve MEB ile beraber eğitim danışmanlarından da bilgileri aldı.

Yeni sistemin öğrencilere ne getireceğini ilk ağızdan öğrenen Erdoğan bu konuda tekrardan hataya yer olmadığına da dikkat çekti. Milyonlarca öğrencinin tekrardan mağdur edilmemesini isteyen Erdoğan bunun yanında yaptığı açıklamalarda herkesi bilgi sahibi yaptı.

ERDOĞAN’DAN KESİN TALİMAT

YÖK tarafından daha önce yapılan bildiride ilk sınavdan ikinci sınava giriş için olan 180 baraj puanının kaldırıldığı belirtilmişti. Ayrıca YÖK tarafından yapılan açıklamada tek bir kitapçık halinde öğrencilere sınavda 160 soru yöneltileceği ifade edildi.

Sınavın ilk oturumunda ise çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Buna göre ilk oturum esnasında Türkçe ve matematiğin yer alması ve bununla birlikte diğer alanlardan soru sorulmaması dahilinde bile adaylar tıp ve mühendislik alanlarını kazanabilme şansına sahip olacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu bağlamda yaptığı açıklamada, “Yeni sistemde öğrencilerin mağduriyet yaşamasını bende ve velilerde istemiyor. Temel eğitimlere biraz daha ağırlık vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Murat Gürel
İstanbul'da doğdum. Kodlama, spor ve teknoloji konularına ilgi duyuyorum. Yenilikleri keşfederek, yeni bilgiler öğrenmek vazgeçilmezlerim arasında bulunuyor. Ayrıca kitap okumayı ve gündemi takip etmeyi seviyorum.
Yorum Yaz