Açlık Sınırı 4 TL Yoksulluk Sınırı 24 TL Arttı! - Etiket Haber

Açlık Sınırı 4 TL Yoksulluk Sınırı 24 TL Arttı!

137 defa okundu , kategorisinde, 25 Oca 2018 - 17:51 tarihinde yayınlandı
Açlık Sınırı 4 TL Yoksulluk Sınırı 24 TL Arttı!

Türk-İş tarafından ocak ayına ait açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçları yayımlandı.

Türk-İş’in her ay gerçekleştirdiği açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının ocak ayına ilişkin sonuçları açıklandı. Yapılan araştırma neticesinde ocak ayı içerisinde 4 kişiden oluşan bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi adına yapması gerekli olan gıda harcamalarının bedeli şeklinde nitelendirilen açlık sınırı bin 615 TL olarak bildirildi.

Gıdanın yanı sıra içerisinde barınmadan sağlığa kadar bütün ihtiyaçları karşılamak adına harcanması gerekli görülen yoksulluk sınırı ise 5 bin 262 TL olarak açıklandı. Yapılan hesaplamalar çerçevesinde 4 kişiden oluşan bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi adına aylık bazda yapması gereken harcamanın geçtiğimiz ay ile kıyaslanması sonucunda 7 TL arttığı ifade edilirken, geçtiğimiz seneye kıyasla ise 136 TL arttığı dile getirildi.

Bekar Çalışanın Yaşama Maliyeti Yaklaşık 2 Bin TL

Bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin toplam olarak bin 998 TL 88 kuruş tutarında belirlendiği araştırmada, Ankara’da ikamet eden 4 kişilik bir ailenin gıda adına gerçekleştirmesi gereken asgari harcama miktarının bir önceki ay ile kıyaslanması sonucunda yüzde 0.46 oranında artış görüldü.

Gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle görülen artışın baz etkisiyle birlikte yüzde 9.22 olduğu bildirilirken, senelik ortalama artışın ise yüzde 9.71 seviyesinde bulunduğu belirtildi.

Mutfak Harcaması Olumsuz Etkilendi

Öte yandan araştırma kapsamında ocak ayı içerisinde süt, yoğurt ve peynir grubunda bulunan tüm ürünlerde artış gözlemlendiği ifade edilirken, bir süredir artış görülmeyen bu grup dikkate alındığında mutfak harcamasının olumsuz etkilendiği işaret edildi.

Dana kıymanın fiyatlarında ucuzluk kampanyası neticesinde gerileme olduğu gözlemlenirken, sakatat ürünleriyle tavuk fiyatlarının ocak ayı içerisinde fiyatlarında değişiklik olmadığı vurgulandı. Yine bu ay içerisinde balık fiyatı yükselirken, yumurtanın tane fiyatının ise 7 kuruş azaldığı belirtildi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Tuğçe Gürel
24 yaşında. Teknolojiyi yakından takip etmekten, hayvanları sevmekten, fantastik kitaplar okumaktan ve içerik oluşturmaktan zevk alan, has Ankaralı.
Yorum Yaz