7 liraya sahte ucuz et döner - Etiket Haber

7 liraya sahte ucuz et döner

205 defa okundu kategorisinde, 30 Eki 2017 - 20:46 tarihinde yayınlandı
7 liraya sahte ucuz et döner

Et fiyatlarının 50 liraya yaklaşmasından sonra piyasaya çıkan bazı sahtekarların insan sağlığını tehdit edecek düzeyde sahte et dönerleri resmen piyasaya sürdü.

Döner sevenleri üzecek yeni bir haber geldi. Et fiyatlara gelen son zamlardan sonra bu konuda daha önce de sıkıntı çıkartan bazı sahtekarların yeni işlemleri ortaya çıkarıldı. Buna göre bazı restaurant ve döner kafelerin, soya kıyması ile birlikte tavuk etini kullanarak sahte et dönerleri piyasaya sürdükleri tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı sahte et döner sahtekarları için resmen alarma geçti. Bazı restaurant ve döner kafelerde vatandaşlara satılan et dönerlerin sahte oldukları tespit edildiğinden bu işletmeler hakkında durdurma kararı alındı. Bununla da kalmayan bakanlık yetkililerinin özellikle sahte et döner yapımında kullanılan soya kıyması ve tavuk etini lohusa şekeri ile renklendirdikleri belirlendi. Bu durumun farkına varmayan bazı işletme sahiplerinin ise yaşananlar karşısında şoke oldukları ifade edildi.

7 LİRAYA UCUZ ET DÖNER

Özellikle et fiyatlarının 50 liraya yaklaşması sonrasında sahte et dönerlerin piyasada hızla yayıldığına değinen bir işletme yöneticisi, son 2 yıldır böyle olayları sık sık duyduklarını ve buna önlem almak için sadece tanıdıkları aracı firmalarla çalıştıklarını söyledi. Halkın bu konuda bilinçsiz olduğunu söyleyen işletmeci sahibi, 7-8 liradan et döneri satmanın mümkün olmayacağını da sözlerine eklemeden geçemedi.

Ucuz et döner olarak satılan ürünlerin içerisinde insan sağlığını etkileyecek katkı maddeleri bulunurken özellikle ölmüş hayvanların iç organları, bağırsak, hayvan tırnağı ve bununla beraber tavuk kırıntılarının da olduğu saptandı. Bu maddeler ile karışım sağladığında lohusa şekeri ile ete renk verildiği ve böylece ortaya ucuz et dönerin çıktığı ifade edildi. Bu tür sahtekarların önüne geçmek için ise vatandaşların ucuz etten kaçmaları gerektiği belirtildi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Murat Gürel
İstanbul'da doğdum. Kodlama, spor ve teknoloji konularına ilgi duyuyorum. Yenilikleri keşfederek, yeni bilgiler öğrenmek vazgeçilmezlerim arasında bulunuyor. Ayrıca kitap okumayı ve gündemi takip etmeyi seviyorum.
Yorum Yaz